• בתים מבפנים ברצועת החוף

    סיורים וביקורים ברחבי הרצועה


Sail Tel Aviv- Yafo מתקיים גם השנה במקביל לפסטיבל האורבני “בתים מבפנים- תל אביב-יפו”. שיתוף הפעולה בין הפסטיבל כולל תכנית גדושה בביקורים וסיורים נדירים בבתים, במבנים, באתרים ובכלי השיט הכי מסקרנים בעיר, חלקם מעולם לא נפתח לקהל הרחב. 

 

שימו לב! השעות והמועדים העדכניים ביותר מופיעים באתר ‘בתים מבפנים’ ויש להתעדכן בעזרתו טרם הצטרפות לסיור www.batim-il.org


רצועת החוף:

התחדשות טיילת החוף ע”ש להט

נקודת מפגש: מרפסת דק בוגרשוב שעל טיילת החוף ע”ש להט (מול גן לונדון).
שישי, 20.9, 17:30. משך הסיור כשעה.

יזמות וניהול הפרויקט: עיריית תל־אביב-יפו באמצעות חברת אתרים. אדריכלים: מייזליץ כסיף אדריכלים.
עם סיום ביצוע חלקו הדרומי והאחרון של פרויקט התחדשות טיילת החוף יציג אדריכל מאור רויטמן, שותף במשרד מייזליץ כסיף אדריכלים, את הפרויקט שחידש את טיילת להט ההיסטורית (בתכנון יעקב רכטר) ויצר מרחב עירוני חדש בקו החיבור בין העיר לים.
בסיור יוצגו עקרונות התכנון המרכזיים, נקודות ציון בהליך התכנון שהחל בשנת 2006 והשיקולים שנעשו במהלך התכנון לצד אופן יישומם במהלך הביצוע.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

עיר נמל או עיר חוף?

נקודת מפגש: מול הכניסה לרדינג 3 בנמל תל אביב (מדרום לגשר החוצה את הירקון).
חמישי, 19.9, 17:00. משך הסיור כשעה וחצי

מהם ההבדלים בין עיר חוף לעיר נמל? אילו יחסים יכולים להתפתח בין עיר לקו החוף שלה? סיור בהדרכת מתן נחום, מתכנן סביבתי של החברה להגנת הטבע, שיעסוק בהיסטוריה של נמל תל אביב, שדה דב ותחנת הכוח רדינג, וכן בתכניות העתידיות לשטחי החופים שמצפון לירקון ומעגנת רדינג ואת ערכי הטבע המיוחדים שנמצאים על קו החוף של תל־אביב-יפו ובתוך הים.

סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם

אילו ציפורים

נקודת מפגש: שער הכניסה לחוף הצוק הצפוני.

רכס הכורכר בחוף הצוק הוא נקודת תצפית נדירה בה מתרכזות עשרות אלפי ציפורים נודדות בדרכן דרומה אל ארצות החום. בסיורי הבוקר בעקבות נדידת הציפורים ייחשפו המערכת האקולוגית הייחודית של רכס הכורכר, החוף והים ועופות הים והציפורים הנודדות החולפות באזורנו.

הסיורים בהדרכת מדריכים של החברה להגנת הטבע.

שישי, 20.9, 7:00, 8:00 ו-9:00. שישי, 20.9, 7:00, 8:00 ו-9:00.

3 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.


מרינה תל אביב:

יאכטה מבפנים 

רחוב אליעזר פרי 14, מרינה תל אביב (מול מסעדת פורטונה).
חמישי, 19.9, 9:00־12:00 ו־17:00־20:00 |   שישי, 20.9, 9:00־12:00, 17:00־20:00 שבת, 21.9, 12:00-9:00 ו־20:00-17:00. ביקורים יתקיימו מדי 15 דקות.
איך נראית מקלחת ביאכטה ומה גודלה של מיטה זוגית? איך חיים במשך חודשים בלב ים עם מטבחון בגודל 80 ס”מ? הצצה ליאכטה בת שלושה חדרי שינה וסלון, המתפרסים על שטח של כ־20 מ”ר בסך הכל, והיכרות עם דנית כהן ז`ורבין שמגדירה את היאכטה שלה כ”קרוואן בים”.
יש לחלוץ נעליים בכניסה. הכניסה לקבוצות של 8 משתתפים בכל סבב.
יאכטה פתוחה וביקורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם.

מפגשים על המזח

מרינה תל אביב.
שישי, 20.9, 15:00-10:00, שבת, 21.9, 10:00־14:00
בואו לשמוע על מחקרים פורצי דרך ולפגוש אנשי ים מעוררי השראה בסדרת הרצאות בנושאי ים ושיט במסגרת פסטיבל “תל־אביב-יפו חוגגת ים Sail Tel Aviv“.
שישי, 20.9
10:00אסון המיקרופלסטיק: על המזהם הימי הבלתי נראה עם ד”ר נעם ואן דר האל.
11:00, מסביב לעולם דרך הים: על תחרות חציית האוקיינוס האטלנטי עם איתן קרבצ`ק – מאמן שיט תחרותי ומרצה בבית הספר למדעי הים במכמורת.
13:00, סוד הגן הנעלם: החוקרת טל אידן על גני הספוגים המרהיבים שבמעמקי השמורות הימיות, המהווים בית גידול ייחודי, מקשרים בין גוף המים לקרקעית ומשמשים מקור מזון לבעלי חיים שונים וכן כר פורה למחקרים פורצי דרך ברפואת האדם.
14:00, הדגל הכחול: מיכל ווימר על הקריטריונים למתן הדגל הכחול – תו תקן לחופי רחצה, וכן על מטרותיו ועל הישגיו בשיקום חופים ובשמירה על הסביבה הימית.
שבת, 21.9
10:00, קיום מינימלי בים מקסימלי: הרצאתם של ענת ועמוס רביב המקיפים את העולם בסירת מפרש זה שבע שנים.
11:00, איך שומרים על אוצר משותף? עם יגאל בן ארי – מייסדה ומנהלה של היחידה הימית ברשות הטבע והגנים.
13:00, על כרישים, בטאים ודגי סחוס: יערה גרוסמרק מ”כרישים בישראל” תספר על עולמם של דגי הסחוס, על היכחדותם המהירה בעולם ועל אלו שחיים דווקא בסביבה הימית שלנו.
הכניסה חופשית ועל בסיס מקום פנוי

נמל תל אביב ויריד המזרח:

ההיסטוריה של נמל תל אביב

נקודת מפגש: ליד ארגז החול, בחלק הצפוני של הנמל.
חמישי, 19.9, 17:30 | שישי, 20.9, 17:30 | שבת, 21.9, 17:30. משך הסיור כ־45 דקות
סיור בהדרכת מקסים ליברמן – בנו של רב חובל בנימין ליברמן שהיה מנהל התפעול של נמל תל אביב מאז הקמתו עד סגירתו ב־1965. בסיור יתואר תהליך הקמת הנמל שנוסד כתגובה לחרם הערבי על היישוב היהודי ותוסבר השפעתו העצומה של הנמל על היישוב בארץ. כמו כן יתוארו אירועים שהתרחשו במהלך פעילותו של הנמל, כגון בניית סירות נחיתה שולות מוקשים עבור הצי הבריטי ב־1944.
3 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם

הבאוהאוס ויריד המזרח

נקודת מפגש: רחוב דיזנגוף פינת התערוכה.
שישי, 20.9, 16:30. משך הסיור כשעה וחצי
סיור בהדרכת פול רקובר שיעסוק בתולדות שפך הירקון מאז שנות ה־30 של המאה ה־20 עד ימינו ובהשפעת בית הספר באוהאוס על אדריכלות היריד. בסיור יוצגו האירועים המשמעותיים ביותר שהתקיימו בסביבה ושהיו תחילתם של התרבות, המסחר, הכלכלה והספורט המקומיים. הסיור יתייחס גם לחידושם של הנמל ושל יריד המזרח.
סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

ספוט הוסטל (ארמון תוצרת חוץ)

רחוב 428 או התערוכה 3, נמל תל אביב (יריד המזרח).
חמישי, 19.9, 12:00 ו־14:00 | שישי, 20.9, 12:00 ו־14:00 |   שבת, 21.9, 12:00 ו-14:00.
אדריכל: אריה אלחנני, 1933. הסבה למלון ועיצוב פנים: מיכאל אזולאי; אדריכלי שיפוץ ושימור המבנה: שדה-דגן אדריכלים, 2018.
סיורים קצרים בהוסטל החדש בנמל תל אביב שממוקם בביתן 4 ההיסטורי ביריד המזרח (בעבר ארמון תוצרת חוץ). המבנה, כמו יתר מבני היריד, תוכנן בסגנון הבינלאומי. אגפיו שימשו בתערוכה הבינלאומית שהתקיימה ביריד המזרח ב־1934 כביתני איטליה, צרפת וארצות נוספות ללא ביתן. בהמשך שימש כאולם הקונצרטים של התזמורת הפילהרמונית הארץ ישראלית וב־1936 אף התקיים בו קונצרט חשוב בניצוחו של ארטורו טוסקניני. במשך השנים שימש כבית קולנוע, כמוסך של הבריטים ובהמשך ננטש. בסיורים הקצרים תוצג תפיסת העולם המלונאית הרעננה של המקום ומגוון החדרים בו, כולל חדרי קפסולה.
6 סיורים ל-20 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם.

הנמל העברי ברוסית

נקודת מפגש: גשר התערוכה בפארק הירקון (בצד של חניית רדינג).
חמישי, 19.9, 19:00. משך הסיור כשעתיים.
סיור בשפה הרוסית עם גלי בנין ונדיה גרינברג, יוזמות פרויקט כרוניקוס לסיורים בשפה הרוסית.
הסיור יתמקד באזור של יריד המזרח ונמל תל אביב ובמבנים ובאתרים ההיסטוריים המרכזיים בו, בהם תחנת הכוח רדינג, המגדלור ונמל התעופה שדה דב שנסגר לאחרונה. יוצגו בו ההיבטים הפוליטיים והחברתיים שהובילו לבנייתו של הנמל והיריד ומבני הבאוהאוס שלצדו, וכן משמעותם האדריכלית בתרבות העברית ובהיסטוריה של העיר הלבנה. הסיור יסתיים ליד האנגר 3 שבנמל.
סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם.

יפו העתיקה:

אתר

טיילת מפרץ שלמה 10, קומה 2, במוזיאון יפו.
שבת, 21.9, 10:00־14:00
זדמנות להכיר את פרויקט הרזידנסי (שהות אמן) החדש המתארח במוזיאון יפו – לשעבר בית הסראיה אל עתיקה (בית הממשל העותמאני הישן). החלל כולל סטודיאות, סלון אירוח וחללי תצוגה בתוך האולמות בעלי תקרת הקמרונים היפהפייה. באתר מתארחים אמנים רב תחומיים שהמשותף להם הוא יצירה באוריינטציה אורבנית ופרויקטים של Site Specific.
במקום נמצא גם האגף הארכיאולוגי של המוזיאון ובו ממצאים החל משנת 6,000 לפני הספירה המהווים עדות למגוון העמים והתרבויות שחיו ויצרו ביפו.
בית פתוח וסטודיאות אמן פתוחים.

הסצנה היפואית

נקודת מפגש: בכניסה לאתר, טיילת מפרץ שלמה 10, מוזיאון יפו.
שישי, 20.9, 10:00 ו־11:30 | שבת, 21.9, 10:00 ו־11:30. משך הסיור כשעה ורבע
סיור בעקבות סצנת האמנות המתעוררת ביפו העתיקה שיעבור בין חללי פופ אפ שבהם מתארחים אמנים צעירים, יבקר בתוכנית הרזידנסי החדשה שפועלת במוזיאון יפו לעתיקות ובגלריות המפוזרות בסמטאות הציוריות של יפו העתיקה ויתחקה אחר הקולות החדשים באמנות וביצירה המקומית.
4 סיורים פתוחים. אין צורך ברישום מוקדם

יפו על פי סצ`קו

נקודת מפגש: כיכר קדומים, יפו העתיקה.
חמישי, 19.9, 17:30. משך הסיור כשעתיים
אדריכל סעדיה (סצ`קו) מנדל שנפטר לפני כשנתיים היה אדריכל פעיל ופורה, פרופסור לאדריכלות (ראש המחלקה לארכיטקטורה בבצלאל ובאוניברסיטת אריאל), יושב ראש הוועד המנהל של המועצה לשימור מבנים ואתרים, ממובילי תחום השימור בארץ ודמות ססגונית, חריפה ופורצת דרך.
את הסיור שיוקדש לזכרו יובילו תמר טוכלר, סמנכ”לית ומנהלת מחוז מרכז במועצה לשימור אתרי מורשת בישראל, ובנו של סצ`קו (ושותפו למשרד בשנים האחרונות) – אדריכל יריב מנדל, ובמהלכו יוצג פרויקט שיקומה ושימורה של יפו העתיקה שהיה שותף לו עם האדריכלים אורה ויעקב יער ואליעזר פרנקל.
הסיור יעבור בסמטאות יפו העתיקה, יסקור את תפיסת השימור שיושמה בה ויחשוף סיפורים מאחורי הקלעים על הצלתה ושימורה.
סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם

סובב חומת יפו העתיקה

נקודת מפגש: ליד מגדל השעון בכיכר השעון, יפו.
חמישי, 19.9, 16:00. משך הסיור כשעה וחצי
סיור בתוואי חומת יפו שיעבור בין שרידי שעריה ומצודותיה של החומה אשר נבנתה בתקופות שונות ועל ידי כובשים שונים ושנפרצה בסוף המאה ה־19 כדי להקל על הבנייה בעיר ועל התנועה בה. הריסותיה של החומה שימשו למילוי החפיר וכחומר גלם להרחבת העיר מחוץ לתוואי החומה.
הסיור יתחקה אחר שרידיה המעטים של החומה המעידים על עברה של יפו כעיר בעלת מערך ביצורים להגנה מפני אויבים, יתאר את התפתחותה האורבנית של יפו אל מחוץ לחומה, וכן יוצגו בו ממצאים חפירות ארכיאולוגיות שנערכו ביפו העתיקה.
הסיורים בהדרכת הארכיאולוג והאדריכל שחר פוני ומיכל הלוי־בר ממינהל שימור ברשות העתיקות.
2 סיורים פתוחים יצאו במקביל ל־35 משתתפים בכל סיור. אין צורך ברישום.

בית דובי זלצר

סמטת נתיב המזלות 19 (כיכר התותח), יפו העתיקה.
שישי, 20.9, 12:00־18:00, שבת, 21.9, 12:00־18:00
ביקור בבית שבו התגורר המלחין דובי זלצר (חתן פרס ישראל לזמר העברי) ובו יצר כמה מלהיטיו הידועים: שירי מחזות הזמר “קזבלן” ו”עוץ לי גוץ לי”, שירים ללהקות הצבאיות, פסי קול לסרטים, כמה משיריו המוכרים של יהורם גאון (כגון “רוזה” ו”שירי ירושלים”) ועוד.
הבית בנוי בטופוגרפיה תלולה, על המצוק בקו הראשון לים. הוא מתפרס על שלוש קומות של חללי אבן קמורים ומעוצב בהשראת בתי האי היווני סנטוריני – קירות פנימיים מחופים בטיח לבן גס ודלתות וחלונות עץ צבועים בכחול. לבית גם מרפסת הצופה לים ומעוצבת באותו סגנון.
בבית מתוכנן להיפתח מרכז תרבות ומוזיקה בשם “מלהקת הנח”ל ועד קזבלן” בניהול אמנותי של נעם סמל ובאוצרותו של צחי בקר. כיום הוא משמש כסטודיו לצילום של אלכס לנדסברג.
הכניסה לבית בקבוצות של 15 מבקרים.
בית פתוח. אין צורך ברישום מוקדם

נמל יפו:

ספינת המחקר

נקודת מפגש: הדק הצפוני בנמל יפו.
שישי, 20.9, 10:00־14:30. סיור אחרון ב־14:00. משך הסיור כחצי שעה
ביקור יוצא דופן ב־Mediterranean Explorer (Medex) – ספינת המחקר של עמותת אקואושן, המשמשת למחקר ימי במשך יותר מ־17 שנה. בביקורים שאותם ידריך קפטן הספינה, יוצגו שיטות המחקר החדישות שבאמצעותן לומדים החוקרים על הים, על בעלי החיים שבו ועל הנעשה בקרקעיתו, וכן הכלים החדשניים למחקר ימי שבספינה, בהם רובוט תת ימי משוכלל המאפשר לאסוף ולתעד פריטים מעומק הים.
עמותת אקואושן הוקמה בשנת 2002 במטרה לקדם את שמירת הסביבה הימית והסביבה החופית באמצעות מחקר, חינוך ופעילות קהילתית נרחבת. כחלק מעבודתה מפעילה העמותה את ספינת ה- Medex.
פתיחת הספינה לציבור הרחב היא חלק ממגוון הפעולות שנעשות במסגרת קמפיין “חד פעמי לא בים שלי”, של עמותת אקואושן בשיתוף המשרד להגנת הסביבה.
לבני 12 ומטה, חובה ליווי מבוגר.
סמוך לספינה יוצבו דוכני פעילות בנושאים כגון פלט ים טבעי ומלאכותי ועוד.
סיורים לקבוצות של עד 10 משתתפים יצאו מדי 15 דקות. אין צורך ברישום מוקדם

חדשנות בנמל

נקודת מפגש: בכניסה לנמל מכיוון החניון הדרומי.
שישי, 20.9, 9:00 ו־11:00. משך הסיור כשעה
הזדמנות לגלות את מרחב החדשנות המתהווה בנמל יפו אשר ישמש כאתר הדגמה (Beta Site) למיזמים העוסקים בפיתוח מקיים בחוף עירוני. בסיור יוצגו מיזמים מסקרנים כגון מיזם להפקת אנרגיה מגלי ים ומיזם לבנייה ימית מבטון אקולוגי המעודד התיישבות של בעלי חיים, וכן פיתוחים עתידיים ברצועת החוף של תל־אביב-יפו והסוגיות האקולוגיות-ימיות המתלוות אליהם.
הסיורים בהדרכת Startil.
סיור מוגבל ל־30 הבאים הראשונים. אין צורך ברישום מוקדם

מנמל לנמל

נקודת מפגש: הקצה הדרומי של מגרש החניה בנמל יפו, בכניסה למדרון יפו.
שבת, 21.9, 8:30. משך הסיור כשעתיים
אדריכל אוריאל בבצ`יק – מנהל בנייה ותכנון בר קיימא בעיריית תל־אביב-יפו – יוביל סיור רכוב שיציג את שבילי האופניים שבפארק מדרון יפו, ימשיך לגן הפסגה וממנו לטיילת (שבה תיערך היכרות עם פרויקט פיתוח הטיילת) עד נמל תל אביב.
בתום המסלול יוכלו הרוכבים להמשיך לפארק הירקון או לשביל האופניים שלאורך שדה דב עד חוף תל ברוך. רמת הקושי בינונית. יש להצטייד בקסדה ובבקבוק מים.
סיור מוגבל ל-20 רוכבים ברישום מוקדם באתר batim-il.org

יפו של עגנון ואלתרמן

נקודת מפגש: הטרמינל המנדטורי (בית המכס) שבצפון נמל יפו.
חמישי, 19.9, 11:30
שיטוט עירוני ביפו בעקבות שניים מגדולי הכותבים העבריים בעת החדשה – נתן אלתרמן וש”י עגנון – שתיעדו ביצירותיהם את רוח הזמן והמקום ושיצירתם מעניקה מבט מקיף על חיי היישוב העברי בארץ בתחילת המאה ה־20.
ברומן “תמול שלשום” מתאר עגנון בהרחבה את יפו ואת תל אביב על רקע העלייה השנייה ואת ההבדלים הפיזיים והסימבוליים בין שתיהן ובין ירושלים. אלתרמן, מגדולי המשוררים העבריים, העמיד את תל אביב ואת יפו במרכז רבים משיריו.
את הסיורים יובילו הארכיאולוג והאדריכל שחר פוני ומיכל הלוי־בר ממינהל שימור ברשות העתיקות.
מומלץ לקרוא את הספר “תמול שלשום” ואת שירי אלתרמן, רגעים, כרכים א` ו־ב`.
2 סיורים פתוחים יצאו במקביל ל־35 משתתפים בכל סיור. אין צורך ברישום

דרך עולי הרגל

נקודת מפגש: הטרמינל המנדטורי (בית המכס), בצפון נמל יפו.
חמישי, 19.9, 9:00. משך הסיור כשעתיים
סיור עם מיכל הלוי־בר שחקרה את דרך עולי הרגל מיפו לירושלים במסגרת עבודה לתואר שני באדריכלות נוף בטכניון. הסיור יֵצא מנמל יפו ויעבור דרך סביל אבו נבוט (שבדרך בן צבי של היום). הוא יתחקה אחר מקטעים שנותרו מדרך עולי הרגל ששימשה לאורך ההיסטוריה מאמינים משלוש הדתות, סוחרים בדרכם מנמל יפו וצבאות שעלו לירושלים כדי לכובשה. במחצית השנייה של המאה ה־19, בהשפעת התמורות שהתחוללו בארץ ובעולם, החלה הדרך לשמש כציר תנועה פעיל עבור עולים, חוקרים ותיירים בארץ הקודש.
סיור פתוח. אין צורך ברישום מוקדם
בתים מבפנים. סופשבוע של בתים פתוחים בתל אביב-יפו. 100 שנה לבאוהאוס. 19.9 עד 21.9